Aktuality

čtvrtek
26. května
2016
MUDr. Olga Sehnalová, MBA

napsal(a)
MUDr. Olga Sehnalová,
MBA

Film "Děda" se v Bruselu poprvé představil publiku

Brusel, 26. 5. 2016 - Jak to dopadne, když se dvě moderně žijící děti z Prahy vypraví na prázdniny za svým rázovitým dědou do valašské vesnice? To se můžete dozvědět v novém filmu Děda tvůrců Marty Santovjákové Gerlíkové a Milana Basla. I když jeho oficiální premiéra proběhne až tuto sobotu, již včera večer jej mohli jako první zhlédnout diváci v Bruselu, kam jej na pozvání poslankyně Evropského parlamentu Olgy Sehnalové přivezli tvůrci na předpremiéru.

"Film srozumitelnou a hravou formou představuje bohaté tradice Valašska, které už dnešní děti ani někteří dospělí nemusí znát. S tvůrci filmu jsem byla v kontaktu od samého začátku projektu a mám radost, že jsme první veřejné promítání mohli uspořádat přímo v Evropském parlamentu," uvedla Olga Sehnalová.

Autorská dvojice se po konci filmu dočkala od zhruba stodvacítky diváků zaslouženého potlesku. Návštěvníci se mohli setkat také s představitelem titulní role Františkem Segradem, jeho filmovým synem Davidem Suchařípou i s dalšími herci a členy štábu.

"Doufám, že dnešní předpremiéra byla pro film dobrým startem pro jeho další vykročení na plátna kin. Přeji tvůrcům, ať i při dalších promítáních sklidí Děda stejný úspěch jako dnes," popřála Olga Sehnalová.

Pravou valašskou atmosféru mohlo bruselské publikum zažít již v předvečer promítání, kdy se na Stálém zastoupení ČR při EU odehrál "Valašský večer". Ukázky z filmu, cimbálovou muziku i valašské speciality si kromě českých a slovenských krajanů nenechali ujít ani poslanci Evropského parlamentu, velvyslanci České republiky, eurokomisařka či čeští ministři přítomní v Bruselu. Těm hostům, kteří nerozuměli valašsky, také František Segrado jako "děda" rád překládal. Na závěr úspěšného večera pak cimbálová muzika Bača hosty i roztančila.

Oficiální premiéra nového valašského filmu Děda se uskuteční v rámci Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně dne 28. května 2016 v 19.20 hod. v Golden Apple Cinema. Po promítání bude následovat beseda s herci a tvůrčím kolektivem.