Aktuality

pátek
23. prosince
2011
MUDr. Olga Sehnalová, MBA

napsal(a)
MUDr. Olga Sehnalová,
MBA

Hazard v Kroměříži 2 – aneb jak se vlk nažral a koza zůstala celá

Na posledním zasedání Zastupitelstva města Kroměříže v minulém roce (22.12.2011) se přijala dlouho očekávaná vyhláška o regulaci hazardu v našem městě. Bod byl přesunut z minulého jednání, protože návrh předkládaný kolegou zastupitelem Richardem Kremlem nebyl předem projednán v Radě města. Výsledkem tohoto projednání bylo, že Rada předložila vlastní návrh, za který by se nemusel stydět ani král Šalamoun nebo chytrá horákyně.

Peníze z hazardu nejsou nevýznamnou položkou v rozpočtu města, proto se v současné ekonomické situaci návrh na jeho výraznější regulaci strážcům městské pokladny příliš nezamlouval. Rozhodně ne, pokud jde o jeho načasování.

Návrh, pro který nakonec hlasovala velká většina zastupitelů (vzhledem k tomu, že neprošel původní protinávrh kolegy Kremla, který jsem v souladu s názorem MO ČSSD Kroměříž podporovala), v oblasti regulace hazardu v Kroměříži v nejbližších třech letech neřeší, bohužel, vůbec nic.

Všichni zastánci návrhu Rady samozřejmě jednoznačně podporovali nutnost hazard regulovat a bojovat s jeho nejhorším projevem - patologickým hráčstvím. Argumentovali při tom větší závadností tzv. videoloterijních terminálů, které by údajně okamžitě nahradily v hernách zastupitelstvem zrušené klasické hrací automaty (údajně méně škodlivé), na něž by se vyhláška de facto vztahovala. Proto je prý nutné zachovat menší zlo a hrací automaty ve městě trpět až do roku 2015.

S touto argumentací osobně nesouhlasím a v tomto směru jsem i na zasedání Zastupitelstva vystoupila. Velmi pádný argument v diskuzi k tomuto bodu předložil mimo jiné i kolega zastupitel Pavel Motyčka, když prohlásil, že děti a mladiství se učí své vášni pro hraní právě na těch „méně nebezpečných“ korunových mechanických hracích automatech. S tímto názorem nemohu než souhlasit a i proto jsem hlasovala pro původní návrh zakázat provoz těchto zařízení dříve než v roce 2015. Ostatně, svět hazardu je velmi vynalézavý a jsem si jista, že v roce 2015 budeme opět v jiné situaci. Technologie v tomto směru jdou rychle kupředu, jen cíl tohoto podnikání zůstává stále stejný. Pravděpodobně bude časem mnohem snazší a pohodlnější prohrávat peníze v klidu domova po internetu, přímo on-line. Jak budeme regulovat tento druh hazardu? A pomůže nám v tom účinně společná akce Evropská unie nebo budeme opět předstírat, že to u nás zvládáme, protože přece každý je svého štěstí strůjcem? Jistě. Stovky hazardem zničených rodin o tom vědí své.

MUDr. Olga Sehnalová, MBA

poslankyně Evropského parlamentu za ČSSD