Aktuality

pondělí
16. února
2015
Mgr., Bc. Karel Holík, BA, MBA

napsal(a)
Mgr., Bc. Karel Holík, BA,
MBA

Jak to je s výherními automaty v Kroměříži?

Od 1.1.2015 vešla v platnost vyhláška města Kroměříže o plošném zákazu výherních automatů na území města, kterou schválilo ještě minulé zastupitelstvo. Jde o “klasické” výherní automaty a o videoterminály. Rozdíl mezi nimi je ten, že “klasické” výherní automaty povoluje město a videoterminály povoluje ministerstvo financí.

Pokud si někdo myslel, že od začátku ledna přestanou herny a výherní automaty v hospodách fungovat, tak se mýlil. Je sice pravda, že ty “klasické” výherní automaty, na které dává povolení město, už nefungují, protože je město dále nepovolilo, ale videoterminály jsou ještě běžně v provozu. Je to proto, že ministerstvo financí nepovoluje licence až od platnosti vyhlášky města, to je od 1.ledna 2015, ale všechny videoterminály, které dostaly povolení před tímto termínem, jsou v provozu. Některé mají povolení až do konce roku 2018, možná i déle.

Pravdou zůstává, že se hazard nepodaří vymýtit z území města úplně, ale určitě by se měl omezit. To bychom nebyli v Česku, kdyby se nenašla nějaká oklika... Momentálně už fungují takzvané vědomostní terminály, na kterých když odpovíte na první otázku ( je jedno, jestli dobře nebo špatně), tak se vám zobrazí zase “hrušky, jablka ap.” a dál hrajete a prohráváte své peníze. Pak si člověk asi posteskne, že v dobré víře zakázat hazard přišlo město přibližně o 15 mil. korun, které využívalo na “bohulibé” aktivity (sport, kultura, sociální oblast ap.). Tím nechci říct, že bych litoval našeho rozhodnutí o vyhlášce.

V dnešní době internetu se bude bohužel hrát a prohrávat dál, akorát město už o tom nebude vědět. Nezbývá než bojovat a hledat stále nové zákonné prostředky k tomu, abychom ochránili co nejvíce lidí.