Někteří naši levicoví politici se domnívají, že nepokoje na Ukrajině jsou v prvé řadě vzpourou občanů proti korupci a rostoucím sociálním nerovnostem. Někteří levicoví komentátoři přirovnávají na svých serverech dění na Majdanu k radikálně levicovým vystoupením typu Occupy Wall Street či španělských indignados.
Pokud by tomu tak bylo, pak lze jedině přivítat postoj pravicových politiků, kteří bouře proti sociálním nerovnostem a korupci jednoznačně přivítali. Nebylo tomu tak vždy.
Když u nás demonstrovalo ještě za Nečasovy vlády sto tisíc odborářů na Václavském náměstí a protestovali proti reformám, které je poškozují, zaznívaly z řad pravice úplně jiné hlasy.
Od politiků ODS, TOP 09 i Věcí veřejných roztrpčená veřejnost příliš sympatií nesklidila. Dozvěděli jsme se, že jde o nenávistnou lůzu, která ve společnosti jen rozpoutává nejnižší pudy.
Poslanec ODS Aleš Rázl doslova prohlásil: „Je téměř symbolické, že krátce po odborářské demonstraci na Václaváku se na Staroměstském náměstí konalo asi největší shromáždění osob převlečených jako zombie, tedy osob živících se cizí krví. Není zcela jisté, že se jednalo o tytéž osoby, nicméně významově se jednalo prakticky o dva shodné srazy.“
Když býval ještě místopředsedou vlády Martin Bursík a odboráři se v červnu 2008 odhodlali ke stávce, vyslechli si od něho hodně nepěkných věcí. Spílal jim a kritizoval nepřípustnou politizaci odborů.
Uplynulo pár let a Martin Bursík pořádá demonstrace na podporu ukrajinských občanů bojujících proti neúměrně narůstajícím sociálním nerovnostem a bouřících se proti těm, kdo zbohatli všelijak.
Největším názorovým vyzráním však prošel nepochybně Karel Schwarzenberg. Kde jsou ty doby, kdy odborovému předáku Jaroslavu Zavadilovi, který nabádal účastníky demonstrace, aby zaktivovali veřejnost, vzkazoval: „Ať všichni drží hubu, nemá smysl ve složité situaci ještě hospodskými výroky ztěžovat nutný společenský dialog.“
Nebyl jsem si tehdy příliš jist, zda kníže má opravdu k lidu blíže. Teprve jeho jednoznačná podpora demonstracím proti nepravostem bohatých a za sociální rovnost mne přesvědčila.
Zdroj: Právo (10.3.2014)
Sociální sítě