Aktuality

úterý
18. května
2021
Mgr., Bc. Karel Holík, BA, MBA

napsal(a)
Mgr., Bc. Karel Holík, BA,
MBA

Kroměřížské technické služby koupily pro MHD hybridní autobus

Vozový park, kterým Kroměřížské technické služby (KTS) zajišťují městskou hromadnou dopravu v Kroměříži, se rozrostl o hybridní autobus od společnosti Volvo. „Hybridní autobus jsme loni na podzim testovali, a jelikož se osvědčil, KTS se ho rozhodly zakoupit. Přišel zhruba na 6,5 milionu korun. Hlavním přínosem je jeho úsporný a navíc ekologický provoz,“ uvedl místostarosta Karel Holík.

Hybridní autobus kombinuje pohon na naftu a elektřinu. Při rozjezdu a jízdě do rychlosti 30 kilometrů za hodinu využívá baterii, při rychlejší jízdě jede na naftu. „Velkým kladem je naprosto tichá jízda při rozjezdech. V porovnání s dieselovým autobusem hybridní technologie dosahuje asi pětadvacetiprocentní úspory paliva,“ popsal vedoucí provozu MHD Jaroslav Černý.

K dalším pozitivům nového autobusu patří komfort pro tělesně postižené. Vozidlo totiž má automatickou plošinu pro nástup a výstup vozíčkářů. Prostor pro cestující je vybaven i USB zásuvkami pro nabíjení mobilních telefonů a tabletů. „V létě lidé ocení plně automatickou klimatizaci, která jim pobyt v autobusu zpříjemní,“ dodal Holík. Autobus je vybaven informačním systémem, který hlásí zastávky. V nejbližších týdnech do něj bude instalována i LCD obrazovka, která zobrazí trasu linky.

Nový autobus Volvo doplní sedm více než deset let starých vozidel Volvo, která jezdí na naftu. Kromě toho KTS disponují třemi autobusy značky Iveco, které jezdí na stlačený zemní plyn (CNG). Pořízeny byly v letech 2017 a 2018. „Rádi bychom v obnově vozového parku MHD pokračovali. Bez dotací se ale v případě nákupu více autobusů najednou neobejdeme. Bohužel, vhodný dotační titul dosud vypsán nebyl," uzavřel starosta Jaroslav Němec.