Aktuality

sobota
19. února
2022

napsal(a)
MO SOCDEM
Kroměříž

Město pokračuje v obměně vozového parku MHD

Vozový park, kterým Kroměřížské technické služby (KTS) zajišťují městskou hromadnou dopravu v Kroměříži, se rozrostl o druhý hybridní autobus od společnosti Volvo. První vůz stejného typu KTS, které stoprocentně vlastní město, koupily loni. „Hybridní autobus se osvědčil, proto jsme se rozhodli pořídit další. Oproti běžným naftovým autobusům je totiž tišší, šetrnější k životnímu prostředí a jeho každodenní provoz vyjde levněji,“ uvedl místostarosta Karel Holík, který je také jednatelem KTS.

Hybridní autobus stál zhruba 6,5 milionu korun bez DPH. Kombinuje pohon na naftu a elektřinu. Při rozjezdu a jízdě do rychlosti 30 kilometrů za hodinu využívá baterii, při rychlejší jízdě jede na naftu. „Úspora nafty činí v průměru 30 procent. Baterie pro elektromotor se nabíjí při brzdění autobusu a není tak potřeba ji dobíjet, jako je tomu u elektrobusů,“ popsal další z jednatelů KTS, místostarosta Vratislav Krejčíř.

K dalším pozitivům nového autobusu patří komfort pro tělesně postižené. Vozidlo je totiž nízkopodlažní a má automatickou výsuvnou plošinu pro nástup a výstup vozíčkářů. „Zajímavostí, která u autobusů pro městský provoz není rozšířena, jsou prostřední a zadní dveře, jež se neotvírají dovnitř vozidla, ale vysouvají se ven tak, jak to cestující znají z tramvají. Nejsou tak nutná bezpečnostní skla mezi sedadly a dveřmi a vozidlo tak působí vzdušněji,“ dodal Jaroslav Černý, který má v KTS na starost MHD.

Autobus je 12 metrů dlouhý a klimatizovaný. Vejde se do něj 30 sedících a 73 stojících osob. Prostor pro cestující je vybaven i USB zásuvkami pro nabíjení mobilních telefonů a tabletů. Autobus bude vybaven i LCD obrazovkou, která bude zobrazovat trasu linky s názvy zastávek. Za nové barevné budou vyměněny i stávající provizorní LED panely, které zobrazují číslo linky, trasu linky a konečnou zastávku. „Nyní jsou v autobusu namontovány ze staršího rezervního vozidla,“ doplnil Černý.

Nový autobus Volvo doplnil sedm více než deset let starých vozidel Volvo, která jezdí na naftu. Kromě toho KTS disponují zmíněným hybridním autobusem Volvo koupeným loni a třemi autobusy značky Iveco, které jezdí na stlačený zemní plyn (CNG). Pořízeny byly v letech 2017 a 2018.