Aktuality

čtvrtek
19. února
2015
Marek Šindler

napsal(a)
Marek
Šindler

Na Baťově kanálu se bude slavit

Včera 17. února jsem se zúčastnil za město Kroměříž Valného shromáždění Dobrovolného svazku obcí za rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě. Shromáždění bylo volební, jelikož po proběhlých komunálních volbách loni na podzim se v mnoha členských obcích změnilo osazenstvo radnic a současně bývalému vedení svazku obcí vypršel mandát. Mohu sdělit, že město Kroměříž je i nadále zastoupeno v nejužším vedení svazku. To ale není až tak podstatné.

V tomto kontextu je dobré připomenout, že v letošním roce budeme slavit dvě kulatá výročí – 20 let od obnovení turistické plavby na Baťově kanále a současně 10 let od vzniku zmiňovaného svazku obcí. Největší oslavy proběhnou dne 1. května při otevírání plavební sezóny pravděpodobně v Uherském Ostrohu, který rovněž letos slaví kulaté výročí. Bude to velká sláva. Pozváni budou představitelé měst a obcí, zástupci Zlínského i Jihomoravského kraje, ministerstev a dalších státních institucí. Zájemci z Kroměříže a okolí, kteří jsou samozřejmě též zváni, mohou sednout na kolo, šlápnout do pedálu a vydat se do Ostrohu. Podotýkám, že v říjnu 2014 byl uveden do provozu úsek Kvasice – Otrokovice, takže výlet to může být určitě pěkný.

A tady se pomalu dostávám k tomu podstatnému, tedy z pohledu občanů Kroměříže. Již zmíněných 10 let je Kroměříž členem Svazku obcí, ale s Baťovým kanálem nás spojuje „pouze“ ta cyklostezka. Samotné dění na Baťáku jde tak trochu mimo nás. A to by se v dohledné době mohlo změnit. Aby se Kroměříž mohla plnohodnotně zapojit do turistické plavby, jsou zapotřebí dvě věci – vybudování přístaviště v Kroměříži a vybudování plavební komory na jezu u Bělova. Jistě neuvádím nic nového, mluví se o tom již léta. Ale právě teď, v prvních týdnech roku 2015 se věci daly do pohybu. Dne 22.ledna proběhlo na kroměřížské radnici zásadní jednání za účasti Povodí Moravy, Ředitelství vodních cest, dotčených orgánů státní zprávy, zástupců projektantů i některých místních podnikatelů, jehož účelem bylo koordinovat kroky směřující k získání stavebního povolení pro vybudování kroměřížského přístaviště. Pokud půjde vše podle plánu, mohlo by razítko na tomto dokumentu přistát již v letošním roce! Samozřejmě následuje výběrové řízení na dodavatele stavby atd., atd. Nicméně podle odhadu zainteresovaných se může počítat již s plavební sezónou 2017. Přejme si tedy, že na jaře 2017 bude ta velká sláva ne v Uherském Ostrohu, ale v Kroměříži.

O dalším vývoji budeme průběžně informovat.