Aktuality

středa
27. října
2021

napsal(a)
MO SOCDEM
Kroměříž

Radnice rozdá Kroměřížanům barevné tašky na třídění odpadků

Kroměřížská radnice rozdá obyvatelům města barevné tašky na třídění odpadků. Jedná se o sadu tří kusů tašek na tříděný odpad – modrá na papír, zelená na sklo a žlutá na plast. Vydávat se budou na informacích ve foyer radnice od 1. prosince. „Vedení města chce tímto krokem podpořit třídění odpadu v Kroměříži tak, aby se postupně snižovalo množství směsného komunálního odpadu v popelnicích,“ uvedl místostarosta Karel Holík. Město pořízení celkem 4850 tašek stálo 200 tisíc korun.

Množství vyprodukovaného směsného komunálního odpadu se v Kroměříži zvyšuje. Například v roce 2015 popeláři odvezli od domů a bytů 4070 tun tohoto odpadu, loni už to bylo 4396 tun. Komunálního odpadu je více, ačkoliv se zvyšuje také objem tříděného odpadu. Papíru a lepenkových obalů bylo v roce 2015 vytříděno 366 tun, loni 632 tun, plastových obalů vozidla v roce 2015 odvezla 223 tun, v minulém roce 360 tun. Skleněných obalů v roce 2015 lidé vytřídili 277 tun, loni 388 tun, a kovů v roce 2015 lidé odevzdali 74 tun, zatímco v roce 2020 už to bylo 165 tun.

„Uložení směsného komunálního odpadu na skládku je stále dražší, navíc se v odpadovém hospodářství chystají změny, zejména konec skládkování odpadu. Pokud by město mělo na odvoz a likvidaci odpadů doplácet výrazně vyšší částky, vedlo by to i ke zdražení poplatku za svoz a likvidaci odpadu pro občany. Trend je jednoznačný. Jedině třídění povede k udržitelným nákladům na odpadové hospodářství pro město i jeho obyvatele,“ upozornil Holík.

Obyvatelé Kroměříže platí už řadu let za svoz a likvidaci komunálního odpadu stejný poplatek, 492 korun. Město ani na příští rok neuvažuje o jeho navýšení.

Radnice naopak v posledních letech rozšiřuje možnosti pro třídění odpadů. Nechala na území města rozmístit nádoby na použité jedlé oleje a potravinářské tuky a také kontejnery na drobnější odpad ze železa a hliníku. Připravuje i instalaci polopodzemních a podzemních kontejnerů, které budou mít větší objem, než mají kontejnery stávající. Město díky nim ušetří peníze za vyvážení odpadu a v některých místech získá i nová parkovací místa.

Město letos uspělo i ve srovnání s ostatními samosprávami. Kroměříž totiž skončila na třetím místě mezi městy Zlínského kraje, která mají více než 15 tisíc obyvatel, v soutěži O keramickou popelnici, jež zohledňuje aktivity na podporu tříděného odpadu v regionu. Loni přitom Kroměříž skončila mimo stupně vítězů.