Aktuality

úterý
17. září
2013
Josef Smýkal

napsal(a)
Josef
Smýkal

TOP09 zase straší

Politické strany v uplynulých dnech vyložily karty (i když některé, jako ODS zatím jen jednu kartu…), se kterými se budou ucházet o přízeň voličů v mimořádných parlamentních volbách. Je na každém voliči, aby si sám vybral program, který je mu bližší. A nechci je proto podrobně analyzovat. Nicméně si nemohu odpustit několik poznámek.

Je především nezbytné odmítnout atmosféru strachu vyvolávanou TOP09, která „straší“ potenciální ztrátou svobody a demokracie a mobilizuje do boje za parlamentní demokracii. Jako nedávný poslanec bych chtěl pánům Schwarzenbergovi, Kalouskovi a Gazdíkovi připomenout uplynulé tři roky ve Sněmovně. Tři roky, kdy se vládní koalice naprosto „demokraticky“ nebavila s opozicí, neprojednávala s ní důležité zákony (např. důchodovou reformu, tzv. církevní restituce), obsazovala si orgány Sněmovny a válcovala jí většinou hlasů, byť ta se postupně z původních 118 hlasů scvrkla na bídnou stojedničku.

Chtěl bych jim připomenout „ohýbání“ jednacího řádu Sněmovny (byť v podání paní Němcové z ODS), na což upozornil v jednom ze svých nálezů i Ústavní soud.

Snad nikdy od vzniku samostatné České republiky v roce 1992  a Poslanecké sněmovny nedocházelo k nedemokratickému „válcování“ opozice jako v uplynulém období.

Takový projev parlamentní demokracie je potřeba jednoznačně odmítnout! 

Víme, kam jít, tvrdí TOP09, a předvádí jakýsi rozcestník (že by inspirace z Knížecích lesů?). Aby tedy bylo naprosto jasné, kam by měla republika a její obyvatelé jít…. Chtěl bych v této souvislosti připomenout, že ODS nás chtěla docela nedávno vést do budoucnosti po modré. Kam jsme nakonec došli, nechám na laskavém uvážení bystrého čtenáře, ale popravdě řečeno, marně hledám slušné slovo….

17. září 2013
Josef Smýkal, kandidát do Poslanecké sněmovny PČR za ČSSD