Aktuality

pondělí
26. srpna
2013
Josef Smýkal

napsal(a)
Josef
Smýkal

Vážení spoluobčané,

když jsem v Poslanecké sněmovně zvedl ruku pro rozpuštění dolní komory Parlamentu, byl jsem rád, že patřím k těm, kteří tento rozumný krok učinili a pomohli prosadit. Rozpuštění Sněmovny byl krok naprosto nezbytný, který nás přivede k novým volbám. K volbám, po kterých jsme volali!

Existují politici, kteří vám říkali a ještě vám budou říkat, že šlo u ukvapený čin a poslanci měli dosloužit až do konce svého volebního období. Ti, kdo to tvrdí zcela nepokrytě lžou. Svoje výroky balí do vzletných slov a ústa mají plná demokracie a její obrany. Jde a vždy jim šlo jen o udržení osobních pozic a o moc, kterou využívají ke svému prospěchu.

Uplynulé roky a měsíce většinu veřejnosti přesvědčily, že tak, jak se u nás doma věci vyvíjely, to již dál jít nemůže. V řádu týdnů půjdeme k volebním urnám, což se podařilo i díky dlouhodobému úsilí ČSSD. Opakovaně se pokoušela demokratickými cestami v parlamentu vyslovit nedůvěru vládě trojkoalice stran ODS, TOP 09 a LIDEM a domoci se tak předčasných voleb. Nakonec se to podařilo.

Co nás nyní čeká? Krátká a dost možná ostrá volební kampaň. Rozhodně se jí nebojte! Strašáci se už vyrojili a bude jich přibývat. Bubáci už svá strašidla připravují. Řecko je zapomenuto a tak bude z temných koutů vytažen strašák návratu k předlistopadovým pořádkům, hrozba jakési nové normalizace, zlý skřítek vlády komunistů, bludička ztrácené parlamentní demokracie, zloduch jménem Zeman a další temné síly.

Kdo přemýšlí ví, že stranám, které u nás byly předcházející léta u moci vlastně nic jiného, než strašení nezbývá. V rukávu mají možná ještě omluvu a není vyloučeno, že  s ní i taková ODS bude hrát. Ale oni se budou omlouvat za pochybení jedinců - a že jich ale bylo – avšak nikoliv za tu politiku, kterou praktikovali a silou protlačovali. Lidé se nedočkají omluvy za přidušenou ekonomiku, produkující jen rostoucí nezaměstnanost, Kalouskovy škrty, Drábkovy s-karty, koalicí schválené církevní restituce, zpackaný II. pilíř důchodové reformy, otevřený prostor pro řádění exekutorů...Za nic z toho se ještě donedávna vládnoucí pravice neomluví. Naopak udělá i nemožné, aby se třeba díky portrétům politiků s čírem, či jejich podobizen na polštářích nebo pivních táccích k takovému řízení země vrátila! Nezapomeňte na to, prosím.

Do předvolebního boje se zapojí i dosud neokoukané politické subjekty. Slibovat budou, že v žádném případě nenapodobí Bártovy Věci veřejné. Přesto jako VV už teď se bijí v prsa a hlasitě volají, že jedině oni zbaví zemi korupce a zlodějů. Jak to potom dopadá, víte sami nejlépe. Anebo už dneska křičí z plakátů, že nejsou jako politici, protože na rozdíl od nich makají. Ano, pozorný pozorovatel uzná, že opravdu pracují, ale především na nákupu různých osobností, které dnes podpoří toho, aby zítra daly svoji přízeň jinému. Rovněž heslo, že umí dát lidem práci je přitažlivé. Vztahuje se však jen k jedné osobě, co nezastírá, že stát by řídila, jako vlastní firmu. A jak se také některé firmy dají řídit ví mnohý z vás z osobní zkušenosti dobře.

Možná překvapím, ale osobně si myslím, že volební kampaň je tak trochu zbytečná. Utratí se prostředky, co by se hodily někde jinde. Proč mám tento názor? Protože většina voličů má už dnes o svých preferencí jasno!  Bude volit strany nalevo od středu. Logické rozhodnutí. Nastal čas pootočit kormidlo tímto směrem. Dost bylo nespravedlivého bohatnutí stále bohatších a chudnutí stále chudších! Je na čase zastavit demontáž státu a naopak ho posílit tam, kde může a má sloužit lidem. Lidé u nás na počátku jednadvacátého století nesmí být sužováni elementárními existenčními starostmi, bát se exekutorů, mít strach, že neseženou bydlení za přijatelnou cenu, že v krámu si nekoupí levné a především zdravé potraviny, nesmí se bát založit rodinu...

ČSSD, jejímž jsem členem a za kterou budu kandidovat v nadcházejících volbách do poslanecké sněmovny, tyto obyčejné a oprávněné tužby spoluobčanů zná a má představu o tom, jak to zařídit, aby se nám všem v naší zemi žilo lépe. K realizaci ale potřebuje silný mandát. Nízká volební účast a nižší procento hlasů pro vítěze sebou vždy nese nebezpečí koaličních vlád s nezbytnou revizí představ a kompromisů, co se lidem líbit nemohou. Myslete na to, prosím.

ČSSD také jako jediná přichází po dlouhých letech i s jasnou vizí. Chce Českou republiku vrátit mezi deset nejrozvinutějších zemí světa! Sama to ale nedokáže. Má-li se to povést, musíme na tom dělat společně. K tomu budeme potřebovat každý váš hlas! Díky vám za něj.

Josef Smýkal