Aktuality

úterý
25. září
2018
MUDr. Olga Sehnalová, MBA

napsal(a)
MUDr. Olga Sehnalová,
MBA

Svou nemocnici musí město podporovat stále

Kolem Kroměřížské nemocnice je po bouřlivém jaru zdánlivý klid, ale dobojováno skutečně není. Všichni bychom měli být velmi ostražití, co se bude dít po volbách, až obava z volebního výsledku opadne. Zda velikášské plány na slučování nemocnic s přesouváním péče a personální tunelování menších nemocnic, naoko přes léto utlumené, naberou nový vítr do plachet.

Volby jsou po peticích – a ještě jednou patří velký dík všem, kdo se na nich podíleli i těm, kdo připojili svůj podpis – další příležitost vyjádřit, co si o těchto plánech občané myslí. Sociální demokraté v tom mají od počátku jasno. Bez taktizování a lavírování. Jsem ráda, že mnou navržené Memorandum zastupitelstva města Kroměříže k situaci ve zdravotnictví nakonec podpořili i další zastupitelé. I když to zpočátku vypadalo, že zvítězí obava některých kolegů, abychom snad pana hejtmana příliš nenahněvali. Situace se vyvíjí a jsem ráda i za to, že většina snad postupně prozřela a podporu nemocnice teď mají ve svých volebních programech snad všechny strany. Nemůžeme ale zůstat jen u řečí.

Zastupitelstvo a vedení města musí brát nemocnici jako klíčovou infrastrukturu pro kvalitu života lidí v našem městě a celém okolním regionu. Nemocnice je také významným regionálním zaměstnavatelem. Je v našem vlastním zájmu, aby to byla svébytná, plnohodnotná, dobře vybavená nemocnice, ve které budou chtít s perspektivou pracovat také kvalitní zdravotníci, lékaři, zdravotní sestry i pomocný personál.

Hlavní slovo má kraj a samozřejmě stát a jeho politika promítnutá do zdravotních pojišťoven. Jak tedy může pomoci město? Může a musí. Nejen, že musí dát kraji jasně najevo, že o svou nemocnici stojí a že nám není jedno, jaká medicína se tady bude dělat. Musí také chtít po kraji a vedení nemocnice informace o aktuální situaci a záměrech a odpovědi na své otázky. Ale může se také svými možnostmi snažit konkrétně pomoci například ke stabilizaci zaměstnanců, případně pomoci s některými investicemi, které zvýší komfort pacientů. To se dělo i v minulosti a měli bychom v této pomoci pokračovat.

Námětů může být celá řada. Velmi bych se například přimlouvala za klimatizaci, která v letošním horkém létě na některých odděleních určitě hodně chyběla. Nemělo by to skončit ale tak, že zatímco veškeré investice kraje spolkne nová „meganemocnice” ve Zlíně (či kdekoliv jinde), kroměřížská nemocnice bude odkázaná na to, co možná zbude a horko těžko bude shánět peníze na svou modernizaci nebo jen prostou údržbu. Sociální demokraté budou nadále naši nemocnici bránit a podporovat.